Przejdź do treści

OGŁOSZENIA PARAFIALNE VIII NIEDZIELA ZWYKŁA, 27 lutego 2022 r.

Dzisiaj rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

Dzisiaj i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej – zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Dzisiaj 27 lutego o 17:30 odbędzie się koncert „Solidarni z Ukrainą”- organizuje go Telewizja Polska we współpracy z Caritas Polska. Ten koncert to wyraz solidarności z Ukrainą w tym trudnym czasie, będzie oczywiście połączony z możliwością finansowego wsparcia działań Caritas Polska poprzez SMS. Zapraszamy przed ekrany TVP1 w niedzielę o 17:30.

We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

W środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w naszym kościele będą o godz. 9.0018.00 i 21.00. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość i post (tzw. post ścisły, który oznacza możliwość spożycia w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta, a rano i wieczorem można przyjąć jedynie nieco pokarmu). Prawem wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Także wierni, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, są tego dnia zobowiązani do wypełnienia tej praktyki pokutnej.

Papież Franciszek prosi, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. „W szczególny sposób zachęcam wierzących, aby w tym dniu intensywnie oddali się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny”.

Rozpoczynamy odprawianie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która będzie w piątek – dla dzieci o godz. 17.00, a dla młodzieży i dorosłych o godz. 18.30. Po zakończeniu będzie można ucałować Krzyż i złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego. Natomiast Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedzielę o godz. 17.30. Osoby chodzące na Mszę o godz. 18.00 zapraszamy wcześniej, aby wysłuchać kazania pasyjnego.

W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

W I czwartek miesiąca Godzina święta o 17:00. Adorację poprowadzi Straż Honorowa NSPJ.

W I piątek miesiąca spowiedź rano i od godz. 17:00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 15:00. Przed 17:00 zakończenie adoracji i nabożeństwo do NSPJ. Potem o godz. 17:00 Droga Krzyżowa dla dzieci i o 18:00 Msza. Odwiedziny chorych na wyraźną prośbę telefoniczną od 15:30. W tym dniu Kościół w Polsce będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W I sobotę Msza święta i nabożeństwo dla Żywego Różańca o godz. 7:00.

W przyszłą niedzielę będziemy gościć Pana Daniela Cieszyńskiego, wolontariusza Misji Zagranicznych Księży Sercanów, który opowie nam o misjach w Czadzie i o projekcie budowy szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie. Będziemy mogli wesprzeć ten projekt.

W przyszłą niedzielę po Mszy o godz. 10:00 spotkanie dla przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

W przyszła niedzielę po Mszy o 12:00 spotkanie z rodzicami dzieci komunijnych.

Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w V Niedzielę Wielkiego Postu.

9 marca, o godz. 18:30 w restauracji Piast na ul. Dmowskiego 27, rusza cykl spotkań ALPHA. Każde spotkanie składa się z trzech elementów: posiłek, wykład, dyskusja. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy potrzebują odnowy wiary i pragną pogłębić relację z Panem Bogiem. Spotkania są darmowe, organizowane przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i finansowane z środków Fundacji Exodus. Szczegóły dostępne na ulotkach i stronie internetowej www.alpha.odnowa.org.pl

„Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Według życzenia ks. biskupa Kaszaka, rozpoczęty okres Wielkiego Postu, niech będzie również czasem modlitwy i pokuty w intencji nowych powołań kapłańskich pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2022”. Prosimy Parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa w intencji nowych powołań. Lista dla chętnych znajduje się na stoliku przy bocznym ołtarzu.

Od Popielca będzie wystawiona Księgą Trzeźwości, w której będziemy mogli wpisać podjętą przez nas abstynencję.

Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek po Mszy wieczorowej ok. 18:45. W sprawach kancelaryjnych proszę dzwonić na numer telefonu – 519-512-811 lub pisać duchsosnowiec@wp.pl 

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Bożej i błogosławionej niedzieli!

Gdyby ktoś chciał złożyć ofiarę kolędową i na Kościół poprzez wpłatę na konto podajemy numer konta parafialnego. Za wszystkie ofiary składane serdeczne Bóg zapłać!

Rzymskokatolicka Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego
ul. K. Szymanowskiego 49, 41-219 Sosnowiec
Numer konta: 41 1240 4836 1111 0010 6534 4133

Bank Polska Kasa Opieki SA, dopisek: na cele kultu religijnego